Etusivu/Meillä tapahtuu/Kaupungin tapahtumat/Sataman valot/Ohjelma

Ohjelma

Sataman valot tulennielijä_Minna Kivistö_870x489.jpg

Satamanvalot 2022 ohjelma

 

Ohjelmaa Päälavalla kello 16.00-22.45

Ohjelmaa Väriympyrässä kello 16.00-18.55

Ohjelmaa Rantapuiston Poppilavalla kello 16.10-23.05

Rantapuiston Rantahuvit ja Satamatorin toimintapisteet kello 16 alkaen

Veneiden valoparaati, paraatikulkue ja Karjalan Laulu-Veikot Kaupunginlahdella 21.00-21.30

Valorekat Satamatorin laidalla kello 22.00 asti

Myös valohaasteen tuotokset ovat nähtävissä Rantapuistossa 

 

Muutokset ohjelmaan mahdollisia

Ohjelma alueittain

16.00-16.05 Tapahtuman aloitus
Juontajana Anu Myllyniemi

16.05-16.35 Lastenmusiikin konsertti
Kumaus

16.35-16.55 Tanssiesityksiä
Lappeenrannan Tanssiopisto

16.55-17.15 ATK-tuki
Lappeenrannan Musiikkiopisto

17.45-18.05 Maistiaisia Lappeenrannan kaupunginteatterilta
Lappeenrannan kaupunginteatteri

18.25-18.55 Big Band –musiikkia
Lappeenrannan Big Band

18.55-19.15 Tanssilavan pyörteissä, sirkusta ja musiikkiteatteria
Säilättäret

19.15-19.35 Heroes playes David Bowie

19.35-19.55  Liikuntamaistiainen
Etelä-Karjalan kansalaisopisto

19.55-20.15 Afro-Brasilialainen rytmejä soittaa Rumpuryhmä Percussão
Respeite Capoeira Lappeenranta

20.15-20.35 Tanssikilpailu-esityksiä
Lappeenrannan Tanssiurheilijat

20.35-20.55 Tangoyhtye Palo
Lappeenrannan Musiikkiopisto

21.30-21.50 Gaala Estrada, elokuvamusiikkia ja tulishow Taidekoulu Estradi

21.50-22.00 Valopalkinnot: Vuoden kulttuuriteko sekä Veneiden valoparaatin voittajavene
Taidekoulu Estradi

22.00-22.45 Päälavan huipennus: Aston Kalmari

Ohjelma jatkuu Rantapuiston Poppilavalla 

16.00-17.15 Sirkuspaja 1 – Tutustu sirkukseen oman aikuisen kanssa
Taidekoulu Estradi

17.25-17.45 Sirkusesitys: Karkkilandia
Taidekoulu Estradi

18.05-18.25 Sirkusesitys: Myöhästyneet matkustajat
Taidekoulu Estradi

18.35-18.55 Sirkuspaja 2 – Tule oppimaan hulavannetemppuja
Taidekoulu Estradi

16.10-16.25 Pienet harmonikan soittajat
Lappeenrannan musiikkiopisto

16.30-16.45 Lapsille tanssia (1-5v)
Lappeenrannan tanssiurheilijat 

16.55-17.15 Meena Menninkäinen
Mariina Niittymäki 

17.25-17.45 Tanssin työpaja
Lappeenrannan tanssiopisto

17.50-17.45 Yang Taijii –esitys
ITCCA

18.15-18.50 Cheerleading-paja
LOMA Cheerleaders 

18.55-19.15 Itämainen tanssiesitys
Niilin Helmet

19.15-19.45 Estradin bändit: 5/5 bändi & Tragedia
Taidekoulu Estradi

19.50-19.55 Reggaeton tanssiesitys
Las Individuales

20.00-20.25 Estradin bändit: No Wonder
Taidekoulu Estradi

20.30-20.55 Estradin bändit: MOM
Taidekoulu Estradi

22.50-23.05 Loppuillan juhlallisuus Rantapuiston tunnelmavalaistuksessa
Marika Hölttä

Digimaa

16.00-21.00 Virtuaalinen Vieraskirja
LUT & LAB

16.00-21.00 VR-pelit ja VR-maalaus
LUT, LAB & Taidekoulu Estradi

16.00-21.00 Valoliikuntaa
LUT & LAB

 

Rantapuiston puuhapisteet

15.00-17.00 Puisto-info
Taidekoulu Estradi

16.00-18.00 Akryylimaalaus- ja makramee-pajat
Etelä-Karjalan kansalaisopisto

16.00-20.00 Käsityöpaja
Taito Etelä-Suomi

16.00-19.00 Lasten rytmipaja
Taidekoulu Estradi

16.00-20.00 OLEMISEN JA OIVALTAMISEN VUOSI: visailua, arvonta sekä koulutustarjontaan tutustumista

Joutsenon opisto

16.00-20.00 Joogapiste
Lappeenrannan joogakerho

16.00-20.00 Tanssin harrastus tutuksi –piste ja Tanssitehtävä-rastit
Lappeenrannan tanssiopisto

16.00-? Puuhapiste
Ev.lut. seurakunta

16.00-? Keppari-rata
Ev.lut. Seurakunta

16.00-21.00 Ympäristöteokset
Lappeenrannan kuvataidekoulu

16.45-17.00 Hyötyjengi -nukketeatteriesitys
Etelä-Karjan jätehuolto Oy

17.00-20.00 Satupicnic Sus siunakkoo –hahmojen kanssa
Taidekoulu Estradi

17.00-19.00 Mielikuvapiirros sinusta
Taidekoulu Estradi

17.15-17.30 Hyötyjengi -nukketeatteriesitys
Etelä-Karjan jätehuolto Oy

17.00-22.00 Nuotiohuvit
Taidekoulu Estradi

18.30-20.30 Sirkusseurueet kiertelemässä Taidekoulu Estradi

 

20.15-21.00 Valokeilajongleerausta

Säilättäret

 

  Valaisinhaaste
Yhteisöllinen teos

 

  Alueella riippukeinuja 

 

15.00-23.15 Info-piste
Taidekoulu Estradi

16.00-20.00 Tärkeää asiaa lapsen oikeuksista
Suomen Unicef

16.00-20.00 Metku-piste: pinssien askartelua ja Metku-tietoutta
Etelä-Karjalan lastenkulttuurikeskus Metku

16.00-23.15 SPR-piste (ensiaputeltta)
Suomen Punainen Risti

16.00.20.00 Lasten asialla
Mannerheimin lastensuojeluliitto

16.00-20.00 Toimintapiste kaikille
Etelä-Karjalan kansalaisopisto

16.00-18.00 Nopeita kasvopiirroksia
Etelä-Karjalan kansalaisopisto / Tuomas Tyrisevä

16.00-18.00 Kasvomaalausta
Lappeenrannan kuvataidekoulu

16.00-20.00 Glitteriä ja tatuointeja
Lappeenrannan tanssiurheilijat

16.00-20.00 Soittimet tutuksi
Lappeenrannan musiikkiopisto

16.00-20.00  Norppapiste – katiskan tekoa, ympäristöaiheisia pelejä ja leikkejä
Suomen Luonnonsuojeluliitto