Etusivu/Meillä tapahtuu/Sataman valot/Ohjelma

Ohjelma

1) Toimijoiden esittelypisteet / Satamatori

16.00-23.00 Sataman Valojen info-piste, Taidekoulu Estradi 16.00-20.00 Toivon valo, Tärkeää asiaa lapsen oikeuksista, Suomen Unicef
16.00-19.00 Pinssien askartelua ja Metku-tietoutta, Etelä-Karjalan lastenkulttuurikeskus Metku
16.00-19.00 Tietoa kiviharrastuksesta ja koruntekijöistä, Saimaan koru- ja kiviharrastajat
16.00-19.00 Lasten asialla, MLL Kymen piiri ry
16.00-19.00 Valaistua tietoa Nuijamies-toiminnasta, Kulttuuritila Nuijamies ry
16.00-20.00 EKKO tutuksi, Etelä-Karjalan kansalaisopisto EKKO
16.00-20.00 Tanssin ilosta -teema, Lappeenrannan tanssiopisto
16.00-20.00 Joutsenon opisto tutuksi, Joutsenon opisto
16.00- Syksyn ohjelmistoesittelyä ja kohtaamisia, Lappeenrannan kaupunginteatteri
16:00-             Touhulassa tapahtuu: kasvomaalausta touhuja ja leikkejä, Touhulan päiväkoti

RASTIRETKET
16.00-20.00 Lasten Rastiretki-arvonta, Lapset saavat kerätä "Meijän kylän" pajoista leimoja Rastiretki-aarrekarttoihin ja osallistua halutessaan pikkuylläri-arvontaan.

 

2) Päälava

16.00-16.05 Avaussanat ja alkujuonto, Lappeenrannan tapahtumapalvelut ja Taidekoulu Estradi
16.05-16.15 Konsta Pykäläinen ja Hopeinen harmonikka, Konsta Pykäläinen
16.15-16.30 Tanssin ilosta -esitys, Lappeenrannan tanssiopisto
16.30-16.45 Keppihevosten katrilli, Etelä-Karjalan Keppihevosharrastajat
16.45-17.00 Lapsiperheet tanssimaan - lapsi-aikuinen tanssituokio koko perheelle, Lappeenrannan tanssiurheilijat
17.00-17.15 Koko perheen sirkusteatteriesitys, Sirkus- ja nukketeatteritaiteilija Heikki Tolin
17.15-17.30 Korea Pop -tanssiesitys, Supernova
17.30-18.00 Big Band -konsertti, Lappeenranta Big Band
18.00-18.10 Ilmiömäiset -palkinnot julkistetaan, Kulttuuripääkaupunki -hanke Saimaa-ilmiö
18.10-18.20 Robotti ja sirkus -yhteisesitys, Taidekoulu Estradi ja Lappeenrannan kaupunki / Saimaan mediakeskus, Lappeenrannan kaupungin kasvatus- ja opetustoimi
18.20-18.35 Kaikki mukaan tanssiliikuntaan, Etelä-Karjalan kansalaisopisto
19.00-19.25 Let's Groove disco-tanssit yleisölle, Taidekoulu Estradin disco-bändi ja -laulajat
19.45-20.00 Itämainen tanssiesitys, Niilin Helmet, Etelä-Karjalan kansalaisopisto
20.20-20.45 50-luvun jatsia ja iskelmää ja steppiaskeleita, Koistisen jatsihöyläämö ja steppi-tanssija Fox Marttinen
20.45-21.00 Paritanssiesitys, latinalaistanssinumeroita, Lappeenrannan tanssiurheilijat
21.05-21.10 Puhallinsoittajien paraatikulkue rantatielle, Lappeenrannan musiikkiopisto
21.30-22.00 Musiikkimaistiaisia, Taidekoulu Estradin bändilinjan päättötyökonserteista. World on a silver platter ja Jalokivinen tie
22.00-22.05 Valaistuskilpailun palkintojen jako, Rantayrittäjät ja veneiden valoparaati, Taidekoulu Estradi
22.05-22.30 Sound of Divas 22.30-22.45 ILOTULITUS Kaupunginlahdella 22.45-23.00   KOKKO Kaupunginlahdella, Lions Club Lappeenranta Saimaa

 

3) Väriympyrä

16.20-18.20 Sirkuspajat, Taidekoulu Estradi
18.40-19.00 Pulubileet -sirkusesitys, Taidekoulu Estradi
19.25-19.45 Disco -sirkusesitys, Taidekoulu Estradi
20.00-20.20 Tulta ja akrobatiaa, Taidekoulu Estradi

 

4) Meijän kylän puutarha / Kasinonpuisto

16.00-20.00 Vieraskirja taidemuseossa, Taidemuseosta löytyy vieraskirja, johon yleisö voi jättää terveisiä, kiitoksia,                                   ajatuksia ja ideoita Lappeenrannan kaupungille juhlavuoden 370 v kunniaksi, Taidekoulu Estradi
16.00-20.00   Meijän kylän taidemuseo, Kylätaiteilijoiden näyttely, Yhteisöllinen neuleteos, Taidekoulu Estradi
16.00-20.00   Ympäristöteemainen pakohuonepeli, Taidekoulu Estradi & Nordkalk
16.00-20.00 Valoteokset ja veistokset, Valokuvausseinä, Lappeenrannan kuvataidekoulu
16.00-19.00 Kis, kis kippurahäntä -käsityöpaja, Taito Etelä-Suomi
16.00-19.00 Meijän kylän treenikämppä, Taidekoulu Estradi
16.00-20.00 Meijän kylän ennustaja, Taidekoulu Estradi
16:00-20:00   Läävässä tarinoidaan ja leikitään, Taidekoulu Estradi
16.00-20.00 Von Töpsykät kyläniityllä, Taidekoulu Estradi
16.00- Kohtaamisia kabaree-tähtien kanssa, Lappeenrannan kaupunginteatteri
20.00            Yhteisöllinen "Meijän kylän valaisin" syttyy, Avoin valohaaste yleisölle

 

5 ja 6) Meijän kylän nuotio ja kylätalo / Kasinonpuisto

16.00-19.00 Keppihevospaja, Etelä-Karjalan keppihevosharrastajat
16.00-20.00 Meijän kylän Hahmot seikkailevat puistossa, Taidekoulu Estradi
17.00-17:15 Meijän kylän trumpettipaja, Musiikkiopisto
18.00-21.30 Makkaranpaistoa kylän nuotiolla, Omat makkarat tai ostomahdollisuus Kafiinasta, Taidekoulu Estradi
19.20-19.35 Kylätalossa tapahtuu 1: Puhallan ja puhkun - pysyykö kylätalo pystyssä, Taidekoulu Estradi
20.05-20.45 Kylätalossa tapahtuu 2: Von Töpsykät ja arkirullaati, Taidekoulu Estradi
20.45-21-00 Kylätalossa tapahtuu 3: Sinisiä säveliä, Taidekoulu Estradi

 

7) Meijän kylän juhlatalo ja rantatie / Kasinonpuisto

16.30-16.45 Meijän kylän harmonikansoittajat, Musiikkikoulu MuSika
17.00-17.20 Meijän kylän "tanssin ilosta" -tanssipaja, Lappeenrannan tanssiopisto
18.10-18.25 Meijän kylän kansantanssipaja, Etelä-Karjalan Nuorisoseurat / Kirjavat
18.25-18.50 Meijän kylän kansantanssiesitys, Etelä-Karjalan Nuorisoseurat / Kirjavat
19.50-20.05 Meijän kylän kilpacheerleading - lajiesittely, LOMA Cheerleaders
21.05- Paraatikulkue, Kylän väki
21.10- Mieskuorolaulua, Karjalan Lauluveikot
21.40 Veneiden valoparaati, Lappeenrannan moottoriveneseura ja Lappeenrannan pursiseura

 

8) Meijän kylän lahdenpoukama / Kaupunginlahti

21.05-21.40 Veneiden valoparaati, Lappeenrannan moottoriveneseura ja Lappeenrannan pursiseura
22.30-22.45 ILOTULITUS
22.45-23.45   KOKKO, Lions Club Lappeenranta Saimaa

 

SatamanValot-kartta.jpg